Hakkımızda


       NOKTA GÖÇÜK

         Şimdiye kadar oto sanayilerde veya yetkili servislerde yapılan kaporta onarım işlemlerini unutun. Yeni geliştirilen PDR yani masaj yöntemi ile artık arabanızı boyatmanıza gerek yok. Peki bu işlem nedir, nasıl yapılır? Öncesinde kaporta da olabilecek ezikler, göçüklere uygulanan yöntem sizlerinde bildiği gibi, boya yüzeyi zımpara vb ile kazınıp, punta makinesi ile içeri göçmüş sacı çekip, sonrasında astar boya ve vernik uygulanıyordu.  Bu aslında arabanıza yeni bir boya demekti. Ve arabanız daha renkli ve diri dururdu. Fakat ülkemizde boyalı araçlarda yaşanan değer kaybı araç sahiplerini araçlarını satarken mağdur etmekteydi, Bu sadece bizim ülkemize has bir şey desek yanlış olmaz sanırım. Çünkü kaza yapmanız durumunda veya birinin aracınıza çarpması halinde, aracınızın onarımını yaptırmak için cebinizden çıkan para bir yana dursun aracınızı satarken de fabrikasyon boyalı olmadığı için değeri düşüyor ve maddi olarak değer kaybı yaşıyordunuz.
           Ülkemizde orijinal olan araç yani fabrikasyon boyalı olan araç daha tercih eiliyor. Araç kaza yapmamış fakat yıllara bağlı olarak boyası güneşten yanmış olsa dahi, emin olun bu araç orijinal olduğu için daha kıymetli. Bunun sebebi boyalı olan aracın kazalı muamelesi görmesidir.  Dolayısı ile orijinal bir aracı hasar sonrasında boyanması sonucu araç sahipleri hem aracı yaptırırken hem de satarken zarar ediyor mağdur oluyorlardı. Yeni geliştirilen PDR yöntemi buna son verdi. PDR yöntemi sacın kasıntılarını alarak yani masaj yaparak boyamadan ve pratik bir şekilde araç kaporta yüzeyinde olan hasarları gidermeye yarar. Bu işlem sonrası aracınızı boyatmadığınız için hem zamandan hem de arabanızdan kar edersiniz. Boyatsaydınız aracınız değer kaybına uğrayacaktı.

          Boyalı aracın değer kaybına uğradığını bilen araç sahipleri, boyatmadan önce resimlerini çekip saklıyor veya hiç yaptırmıyor. Hasarlı geziyor. Pdr yöntemi ülkemizde ortalama 1-2 senedir moda olan ve her ilde bulunmayan bir tamir yöntemidir. Örneğin dolu yağışlarında aracın hemen hemen bütün kaporta yüzeyi zarar görür. Doğal afet olarak nitelendirilen dolu yağışı sonrası aracınızda oluşacak olan dolu gamzeleri araç değerinde segmentine göre yarı yarıya değer kayıplarına sebep olabilir. Dolu yağışlarında büyük başarı sağlanan Pdr yöntemi ile tamamen boyasız ve orijinal bir şekilde aracınızı yaptırabilirsiniz. Aracınızın orjinalliğini bozmadan boyamadan ve zaman kaybetmeden yaptıracağınız PDR yöntemi sizi cebinizi ve aracınızı korur.Pdr yöntemi yani boyasız göçük düzelme ile renk tutmama, 1-2 hafta aracsız kalma gibi durumlar olmaz. PDR başınızı ağrıtmaz. Hızlı ve pratiktir.


Ekibimiz